احمد ضابطی جهرمی با حضور در غرفه فارابی مطرح کرد:تأکید بر مطالعه انجیل سینما

تأکید بر مطالعه انجیل سینماƒA’0A±È­AcL{½U

احمد ضابطی جهرمی برخی کتب مرجع عرصه هنر هفتم را انجیل سینما خواند و بر مطالعه آن‌ها برای فراگیری درست سینما تاکید کرد.

به گزارش جهان سینما به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، احمد ضابطی جهرمی مولف، پژوهشگر و مستندساز با حضور در غرفه بنیاد سینمایی فارابی با تاکید بر خوانش کتب مقدماتی و نقش آن در آسان‌سازی مسیر تکنیکال ساخت آثار سینمایی، گفت: متأسفانه ما در ایران نهاد دولتی که صرفاً فعالیتش معطوف به کتاب و نشر و پژوهش سینمایی باشد، نداریم و فقدان آن کاملاً محسوس است.

او که دارای سابقه مطولی در عرصه تدوین و پژوهش است، در این‌باره ادامه داد: برای نمونه پیش‌ترها در ایران بنیاد شاهنامه داشتیم یا امروزه بنیاد نهج‌البلاغه داریم، پیرو همین تخصص‌گرایی، افرادی که به بنیاد شاهنامه یا نهج‌البلاغه می‌آیند، شاهنامه‌پژوه و محقق نهج‌البلاغه هستند، بنابراین سینما هم به همچین نهادی نیازمند است و به حضور افرادی که به سیر تا پیاز این حوزه واقف باشند.

نویسنده کتاب «ساختار تصاویر شعری شاهنامه از دیدگاه سینما» در ادامه تأکید کرد: ترجمه باید در خدمت پژوهش باشد و پژوهش در خدمت آموزش تا طی این مسیر یادشده، تربیت نیرو، افراد خلاق، هنرمند و اهل پژوهش شکل بگیرد.

ضابطی جهرمی با اشاره به کتاب پنج واژه کلیدی در سینما، آن‌ها را انجیل سینما خواند و مطالعه کتاب‌هایی نظیر درباره تدوین فیلم، درس‌های کارگردانی از ایزنشتاین و جان‌گری استون از مستند می‌گوید را لازمه ورود سینمادوستان به عرصه سینما و کارگردانی عنوان کرد.

مرکز انتشارات بنیاد سینمایی فارابی هم زمان با برگزاری سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران همه روزه تا 29 اردیبهشت ماه در محل شبستان اصلی مصلای تهران، راهرو 15 غرفه شماره 275 پذیرای علاقه مندان حوزه کتابهای سینمایی است./

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *