شما اینجا هستید
خانه > اخبار و حواشی > گفت­وگو با بنفشه رافعی مجری رادیو تلویزیون

گفت­وگو با بنفشه رافعی مجری رادیو تلویزیون

banafshe-rafei

گفت­وگو با بنفشه رافعی مجری رادیو، تلویزیون و مدرس مجری­گری و فن­بیان

با استفاده از دانسته­های بازیگری می­توان بهترین روش اجرا را انتخاب کرد

 اجرای درست و موفق همیشه یکی از ارکان موفقیت یک برنامه بامخاطب می­تواند باشد و از طرف دیگر هم اجرای بد می­تواند به ساختار یک برنامه لطمات جدی وارد کند. بنفشه رافعی مجری باسابقه رادیو و تلویزیون دانش­آموخته رشته تئاتر است و از جنس مجریان دارای شیطنت، اکتیو و فعالی است که انرژی و شورش را در اجرای اغلب برنامه­ها پشت ظاهری آرام و موجه مخفی می­کند و با توجه به بیان رسا و بدون تکلفش می­تواند به راحتی با مخاطب ارتباط برقرار کند.

رافعی از سال1380 وارد مجموعه رادیو شد. او ابتدا گوینده و مجری راديو شهركرد، مرکز استان چهارمحال و بختياري بود و درضمن در ادامه در راديو اصفهان فعالیت داشته است. در سال­های بعد به راديو تهران آمد و سپس در راديو جوان حضور پیدا کرد و گوینده و مجری برنامه­های صبحگاهی و عصرگاهی شد. از سال 88 رافعی در تلویزیون به فعالیت پرداخت. جریان، آژیر، یک صبح، یک سلام، جوانی آزاد، تیتر یک، پارازیت، سه­شنبه خط­خطی و برنامه­های بسیار دیگری را در رادیو و تلویزیون اجرا کرده است. رافعی در کنار اجرا به بحث تدریس کارگاه آموزشی مجری­گری و فن­بیان پرداخته است. وی بعد از مدت­ها دوری از اجرا در تلویزیون مدتی است که اجرای برنامه وزین و فرهنگی مجله صبحگاهی «طلوع دانش» را برعهده دارد. برنامه­ای با هدف ایجاد آرامش صبحگاهی، احترام متقابل به یک­دیگر و افزایش علم و دانش در مخاطبان صبح­ها به صورت زنده از شبکه چهار سیما پخش می‌شود. تهیه­کنندگی سری جدید این برنامه صبحگاهی را علی خسروی برعهده دارد و در طلوع در سری جدید ضمن رصد فعالیت­های دانشگاه­ها، مجامع علمی و شرکت­های دانش بنیان و محیط زیست، مباحث روانشناسی، پخش مستندهای علمی و روز، توجه به حمایت از تولیدات داخلی، رشد اقتصادی و فعالیت­ها و رخدادهای علمی پرداخته است. با بنفشه رافعی درباره فعالیت­های دوران کاریش و حضور مجددش به عنوان مجری در برنامه طلوع دانش شبکه 4 و سایر مسائل اجرا و مجری­گری گفت­وگویی انجام داده­ایم.

احمد محمد اسماعیلی

بعد از مدت­ها دوری از اجرای برنامه­های زنده تلویزیونی با اجرای برنامه طلوع دانش در این عرصه حضور دارید. آیا در حضور مجددتان هیجان داشتید؟

اگر بگویم خیلی هیجان­زده شده­ام شاید دروغ گفته باشم.

 • معمولاً در سنین میانسالی آدم­ها کم­تر هیجان­زده می­شوند؟

من هنوز در دوران جوانی به سر می­برم! (باخنده). ولی شاید بخشی از دلیل هیجان­زده نشدم مرتبط با سرخوردگی­هایی باشد که در زندگی پیدا کرده­ام. البته من هیجان لازم را برای اجرای یک برنامه دارم و منظورم نداشتن هیجان کاذب است. همیشه از اجرای برنامه­های مختلف لذت می­برم. البته در این حدفاصل در تلویزیون اصفهان دریک برنامه شبانه مشغول بودم. محور این برنامه گفت­وگو با جامعه دانشگاهیان بود و در ادامه هنرمندان نیز در این برنامه حضور پیدا کردند.

 • در رادیو در این مدت فعالیت نداشتید؟

به علت قانونی که در رادیو وجود دارد و مجریانی که وارد کار تصویری می­شوند دیگر نمی­توانند فعالیت در رادیو داشته باشند، چند سالی از رادیو دور شده­ام. البته این قانون ظاهراً برای همه مجریان اعمال نمی­شود!

 • کار در شبکه چهار که شبکه وزین و فرهنگی است در قالب برنامه طلوع دانش برایتان چه ویژگی­هایی دارد؟

شبکه چهار شبکه متفاوتی به لحاظ تولید برنامه و مخاطبان است و برنامه طلوع هم از این قاعده جدا نیست.

 • اجرای برنامه­های صبحگاهی هم کار متفاوتی است؟

بله، چون تجربه اجرای برنامه­های صبحگاهی زیادی در رادیو داشتم. ولی برای قبول اجرای برنامه صبحگاه در تلویزیون تمایلی نداشتم.

 • برای حضور با قوت بیش­تر در عرصه اجرا در برنامه­های جدید چه کارهایی را انجام می­دهید؟

پیش از آن­که برنامه جدیدی را قبول کنم، تحقیق و پژوهش لازم را انجام می­دهم. برای پلاتو گفتن هر چند کم هم دنبال ارائه مطالب جدید از طریق مطالعه هستم.

 • اهل ارائه پیشنهاد در کارهایی که به عنوان مجری حضور دارید، هستید؟

خیلی اهل ارائه پیشنهاد و مداخله در روند تولید برنامه­هایم به عنوان مجری نیستم. اما به واسطه تعاملی که با تهیه­کننده برقرار می­کنم در بخش­های مختلف نظراتم را ابراز می­کنم.

 • چقدر بازتاب­ها در قبال اجرای برنامه­هایی که داشتید، برایتان مهم است؟

طبیعی است هر مجری دوست دارد برنامه­ای که اجرا می­کند مورد توجه قرار بگیرد، دیده شود و تأثیرگذار باشد. ولی بنده چه زمانی که در رادیو جوان با تعدد و کثرت مخاطب روبه­رو بودم و چه در حال حاضر که با مخاطب نسبی­تری مواجه هستم در هر دو زمان تأثیر­گذاری برایم از شو اهمیت بیش­تری دارد.

 • جنس اجرایتان در برنامه طلوع دانش هم درونی و آرام­تر از سایر کارهایتان است؟

دلیل مهمش فضای شبکه چهار و جنس برنامه طلوع است و در کلیت روحیاتم نیز دستخوش تغییراتی شده است و دلخور­ هایی آزارم داده است.

 • معمولاً دلخورهایی را که پیدا می­کنید، به سختی فراموش می­کنید؟

بروز یک­سری از مسائل و تأثیرگذاریش بر ضمیر ناخودآگاه باعث شده مثل سال­های دورتر آن آدم شیرینی نباشم. البته آدم تلخی نشده­ام. همیشه مثبت­نگر بوده و هستم. آینده را نمی­شود پیش­بینی کرد شاید در آینده نزدیک مجری یک برنامه هیجانی و فان باشم.

 • با توجه به اینکه دانش­آموخته تئاتر هستید در کارنامه کاریتان نبود اجرای برنامه­های تخصصی تئاتری مثل برنامه تئاتر4 به چشم می­خورد؟

همیشه اذعان داشته­ام اگر در کار اجرا توفیقاتی داشته­ام به واسطه تجربیات و تحصیلم در تئاتر بوده است و باید متذکر شوم هنوز نتوانسته­ام دینم را به تئاتر ادا کنم. امسال هم جزو برنامه­هایم است که ورودی به فعالیت­های تئاتری در حوزه اجرا؛ بازیگری و کارگردانی داشته باشم.

 • آیا اجرا زیرمجموعه بازیگری است؟

زیرمجموعه نیست، بلکه می­توان با استفاده از تکنیک بازیگری، بهترین روش اجرا را انتخاب و ارتباط درست­تر و زیباتری با مخاطب برقرار کرد.

 • آیا اجرای صادقانه را دوست دارید. فکر می­کنید نظر مخاطب چیست؟

طبیعی است اجرایی که در آن حرف و لحن تکراری، تظاهر، تصنع و غلو آزار دهنده وجود دارد و عاری از خلاقیت است مورد رضایت کم­تر کسی به ویژه مخاطب هوشمند و ذی­شعور قرار می­گیرد.

 • پس شما این دسته از مخاطب را بیش­تر می­پسندید؟

خیلی اعتقادی به دسته­بندی کردن مخاطب برای خودم ندارم. به طور کلی مخاطبم را دوست دارم و تمام سعی­ام در اجرا بر این است تا با او به ارتباطی مؤثر، صمیمانه و قابل احترام دست پیدا کنم.

 • بیش­تر در اجرای چه برنامه­هایی لذت بیش­تری می­برید؟

برنامه­های اجتماعی برایم خیلی جذاب است و در گذشته تجربیات زیادی در این حوزه داشته­ام. الان بیش­تر دوست دارم برنامه­های تخصصی را اجرا کنم.

 • معمولاً چگونه با مخاطب برخورد دارید؟

من همیشه برخورد صادقانه را قبول دارم. در اجرا نباید جلوی دوربین بازی کرد، بلکه با کمک گرفتن از تکنیک­های بازیگری می­توان با مخاطب ارتباط برقرار کرد تا در لحظات اجرا از تمام حس­های عاطفی بهره لازم را برد. می­شود با رجوع به دانسته­های بازیگری بهترین روش اجرا را انتخاب کرد.

 

 

عکس اختصاصی جهان سینما: راحله کرمی

 

پاسخ دهید

Top