شما اینجا هستید
خانه > دسته‌بندی نشده > همکاری با ما

2 thoughts on “همکاری با ما

  1. فریدون هویدا، کوروساوا، و … سهراب شهید ثالث

    فريدون هويدا یکی از نویسندگان اصلی و متمایز در « کايه دو سينما» بود. « دفترچه‌های سینما» یک مجله سینمایی تأثیرگذار و معتبر فرانسوی است که سینماگران بزرگی مثل اورسن ولز، جان فورد، آلفرد هیچکاک، هاوارد هاکس و آکیرا کوروساوا را کشف و معرفی کرد. هویدا شیوه خاصی در نقد کارهای سینماگران داشت. کوروساوا بالاخره در یک جشنواره سینمائی هویدا را که نقدهایش او را به محبوبیت و شهرت جهانی رسانده بود میبیند و از فرصت استفاده کرده مراتب امتنان و قدردانی خود که مدتها بود تک تک واژه هایش را با دقت انتخاب کرده بود را به اطلاع هویدا میرساند. ولی آخر کار در نهایت تعجب متوجه میشود که هویدا اصلا زبان ژاپنی بلد نیست. او که میدانست هیچکدام از فیلمهای اولیه اش را که هویدا نقد کرده بود نه دوبله شده بودند نه زیرنویس به زبان دیگری داشتند متحیر میشود.
    هویدا در گشت و گذارهایش برای کشف سینماگران گمنام جهان با کارهای کوروساوا در خانه فرهنگ ژاپن در پاریس آشنا شده بود. او در نقد فیلم اساسا برای متمرکز کردن حواسش به کار کارگردان خود را عادت داده بود که صدای فیلم را نشنود. در نتیجه میتوانست ظرافتها و هوشمندیهائی را که کارگردان در اثر خود گنجاده است را بهتر ببیند. این راز موققیت او در کشف سینماگران بزرگ بود. بعلاوه باعث شده بود که دوستانش سعی کنند قبل از اکران فیلمهای خود نظرش را بداند. روبرتو روسلینی هیچیک از فیلمهایش را قبل از آنکه هویدا آنها ببیند به نمایش عمومی نمی گذا شت.
    هویدا در سالهای آخر عمر خود در مصاحبه ای که هنوز منتشر نشده (؟!) میگوید: “بدون تردید فیلم «طبیعت بیجان» بزرگترین اثر تاریخ سینمای ایران است و این فیلم در سطح جهان نیز جایگاه بسیار ممتازی دارد.” او ادامه میدهد: “فیلم « طبیعت بیجان» مدتی موضوع بحث و گفتگو در محافل بزرگان سینمای جهان بود. مثلا فردریکو فلینی گفته بود که او در گذشته چندین بار تلاش کرده بود مثل سهراب شهید ثالث با دوربین بنویسد اما بالاخره مجبور شده بود قبول کند که در این زمینه دانش, تبحر و توانمندی کافی را ندارد.”

پاسخ دهید

Top