شما اینجا هستید
خانه > دسته‌بندی نشده > جهان سینما را روی سایت ببینید

جهان سینما را روی سایت ببینید

مجله «جهان سینما » اگرچه دیرهنگام ولی سرانجام صاحب سایت شد. در این سایت که با طراحی گروه مهندسی on و به همت استودیو تبلیغاتی «ما » و با نشانی www.jahancinema.ir اجرا و راه اندازی شده است ضن اینکه آخرین اخبار، حواشی و نقد و بررسی فیلم های روز سینمای ایران و جهان را به تفکیک می بینید، «جهان سینما » را هم با یک شماره تاخیر روی سایت مشاهده خواهید کرد. ضمن اینکه فضای مناسبی هم برای تبادل نظر برای مخاطبان نشریه ایجاد شده است. می توانید انتقادات و پیشنهادات خود را درباره وجوه کیفی نشریه از طریق سایت با دست اندارکاران مجله در میان بگذارید. همچنین شماره های گذشته مجله به مرور در آرشیو قرار داده شده و امکان جست و جوی مطالب و دسترسی به نوشته ها، نقدها و گفت وگوهایی که در شماره های گذشته به چاپ رسیده اند نیز وجود دارد. خوشحال می شویم نظرانتان را درباره سطح کیفی نشریه از طریق سایت یا ایمیل با ما درمیان بگذارید و در نظر سنجی های ما شرکت کنید. هرگونه نظر، انتقاد و پیشنهاد درباره سایت جهان سینما را هم می توانید به نشانی ایمیل نشریه ارسال کنید.

One thought on “جهان سینما را روی سایت ببینید

 1. طعنه فیلم بچه رزماری
  بچه رزماری اولین کار « رومن پلانسکی» کارگردان 35 ساله لهستانی در آمریکاست. و بدون تردید یکی از مطرح ترین فیلمهای تاریخ سینماست. ظهور این فیلم بر پرده سینماها کاملا غیرمترقبه بود و مثل بمب در دنیا منفجر شد. بطوریکه تا امروز نیز صدای ارتعاشات این انفجار را میتوان شنید. در سال 2014 کتابخانه کنگره آمریکا این فیلم را برای حفظ و نگهداری وارد « رکورد ملی فیلم» کرد.
  بچه رزماری در ساختمان قدیمی و پر حاشیه و هیبت « داکوتا»* در محله منهتنِ نیویورک فیلمبرداری شد. در هنگام ساختن فیلم پلانسکی با مشاورانی در لس آنجلس، که حدود 3000 مایل با نیویورک فاصله دارد دائم در ارتباط و رفت و آمد بود. از نظر کارگردانی این فیلم یک اثر هنری بسیار ارزشمند و کم نظیر است و حاوی ظرافتهای بدیع و دقیقی می باشد. این فیلم موقعیت رومن پلانسکی را به بالا ترین ردیف سینماگران جهان ارتقاء داد.
  برداشتی ناقص از فیلم باعث شد که ژانر جدید « ترس» در سینما متولد شود. بچه رزماری بیشتر از یک فیلم ترسناک است. بی دلیل نیست که هیچیک از اینهمه فیلمهای متنوعی که در ژانر وحشت ساخته شده اند در زمینه هنر به مقام رفیع بچه رزماری نزدیک هم نشده اند. بیشتر این کارها بر تکنیک استوارند و از نبوغ و نوآوری خالی هستند.
  داستان فیلم درباره زن و شوهر جوانی است که شیطان پرستان در آنها نفوذ میکنند و زن بدون آنکه بداند از شیطان باردار میشود. مادر پس از بدنیا آوردن بچه شیطان از دیدنش وحشتزده میشود. ولی باید او را یکساله کند و تحویل دهد…
  بچه رزماری در مجموع فیلم خوش ساخت و تاثیر گذاری است. « روت گوردون» با نقش آفرینی بی نقص و گیرای خود صحنه هائی فراموش نشدنی برای دنیای سینما آفرید که جایزه اسکار را نسیبش کرد.
  حرف و حدیثهای زیادی پیرامون این فیلم وجود دارد که آنرا حاشیه دارتر کرده است. بسیاری تراژدی دلخراشی که چند ماه پس از اکران فیلم برای رومن پلانسکی پیش آمد را انتقام شیطان می دانند. تراژدی وقتی رخ داد که پلانسکی خارج از کشور بود. شارون تیت همسر او هشت ماه و نیمه باردار بود در اتاقش خوابیده بود که قاتل و تیمش پس از نیمه شب وارد میشوند. او خود را به یکی از میهمانها که در اتاق نشیمن خوابیده بود شیطان معرفی میکند و میگوید برای انجام ماموریت آمده است. آنشب شارون تیت و چهار میهمان به صورت فجیعی به قتل میرسند.
  حکایت رایج دیگری فیلم بچه رزماری را داستان بدنیا آمدن کمال ادهم میداند. زیرا او را پرنس فیصل به شخصی در آلبانی که معروف به مقر شیطان است سفارش داد. کمال ادهم در سال 1929 در ترکیه از مادری ترک بدنیا می آید. وقتی که یکساله شد پدرش او را به عربستان برد و تحویل پرنس فیصل داد و دیگر او پدر و مادرش را ندید.
  سفارش فیصل امری معمولی و عادی نیست و شک و درنگ بر آن جایز است. خصوصا فرزند سفارشی او از توانمندیهائی شیطانی برخوردار بود و کارهای بزرگی را برنامه ریزی و اجرا کرد.
  کمال ادهم در بارگاه پرنس فیصل بزرگ شد و تحصیلات خود را در کالج ویکتوریا (مصر) و کمبریج (انگلستان) به پایان رساند. او بغیر از عربی به زبانهای ترکی, فرانسوی و انگلیسی نیز تسلط داشت.
  در سال 1964 زمانیکه فیصل به پادشاهی رسید کمال ادهم را به ریاست الاستخبارات (سازمان امنیت) منسوب کرد. او وظیفه داشت الاستخبارات را متحول و تبدیل به ابزاری پرتوان و مطمئن برای نفوذ در تمام کشورهای خاورمیانه بزرگ و خلق و هدایت رویداهای مد نظر خاندان بن سعود کند. برای انجام این کار هر آنچه در جهان وجود داشت را در اختیار داشت. از جمله همکاری بیدریغ دولت آمریکا خصوصا سی آی ای. او در جلسات کابینه روسای جمهور آمریکا در سالهای 1964 تا 1979 شرکت فعال داشت و در تعیین مسیر سیاستهای کلان آمریکا اثر گذار بود.
  کمال ادهم کارش در الاستخبارات را از 13 سالگی شروع کرد. تحصیلات او بر مبنای نیازهای شغلی اش بود. در 35 سالگی که عهده دار ریاست الاستخبارات شد 22 سال تجربه کاری داشت و برای احراز این پست سالها آموزش دیده بود. زمانیکه در سال 1979 پست خود را ترک کرد دستگاه پیچیده و عریض و طویل «ریاست عمومی اطلاعات» عربستان سعودی بر روند جریانات و رویدادهای خاورمیاته سلطه مطلق داشت. بدون آنکه ملموس و در دیدرس باشد و اصلا کسی این حقیقت را باور کند.
  کمال ادهم توانمندی خاصی در طراحی ساختار تشکلات کلان و پیچیده داشت. او یکی از اولین کسانی است که دامنه قابلیت ها و ظرفیتهای نهفته در شبکه های مجازی و رسانه ای را کشف کرد. و روشهای منحصربفردی را جهت بهره برداری از آنها ابداع کرد.
  او مبتکر برنامه های حیله گرانه بسیاری برای ایجاد نهضت های مسدود و فریب جوانان و بطورکلی مردم بود. پدیده مبارزه مسلحانه را او خلق کرد. و از طرق مختلف مانند سینما، ادبیات، موسیقی و رسانه ها بذر انگیزه آنرا در میان جوانان کشورهای بسیاری پاشید. و با طراحی و تدوین برنامه های تعلیماتی و عملیاتی و فراهم آوردن امکانات و وسایل لازم آنها در جنبش فلسطین چندین دهه است که درو محصولات ادامه دارد.
  علنی شدن نفوذ و تسلط « ترکی الفیصل» بر سازمان مجاهدین خلق خیلی ها را متحیر کرد. درصورتیکه این رابطه بصورت خاموش از بدو تاسیس سازمان مجاهدین وجود داشت. هرچند که پایه گذاران سازمان مجاهدین نمی دانستند که انگیزه و امکانات عملی شدن مبارزه مسلحانه را کمال ادهم رئیس الاستخبارات سعودی برای آنها ایجاد کرده بود. ترکی الفیصل پس از کمال ادهم از سال 1977 تا 2001 در این مقام بود.
  کمال ادهم اولین کسی است که در سال 1972 سقوط شاه را قطعی اعلام کرد.
  او پدر تروریسم امروزی بود. مگر فرزند شیطان چه مشخصاتی را باید داشته باشد.

  *
  جان لنون در ساختمان داکوتا زندکی میکرد. این هنرمند بزرگ و مبارز آشتی ناپذیر در 8 دسامبر 1980 جلوی در ورودی داکوتا بقتل رسید.

پاسخ دهید

Top